Menu Zamknij

„Mamo, tato! Co ja mam zrobić?” słyszymy często, gdy dziecko zaczyna dorastać. Dzieci na ogół lubią decydować jednak niektóre decyzje są trudniejsze od innych i dzieci niekoniecznie chcą je same podejmować. Jaką szkołę wybrać? Czy pójść na imprezę? Co zrobić, gdy mam problem z przyjaciółmi? Czasami, dziecko po prostu nie wie i szuka informacji o różnych możliwościach i konsekwencjach decyzji. Jednak na ogół najtrudniejsze są decyzje, które stawiają nas przed wyborem pomiędzy opcjami, za którymi jednocześnie wiele przemawia za jak i przeciw. W tym momencie zaczynamy być „rozdarci” pomiędzy możliwymi wyborami. Często do tego dokładają się oczekiwania znajomych, rodziny a także świata, w którym żyjemy.

 Jak pomóc dziecku w podjęciu samodzielnej decyzji? Spróbuj poniższych kroków:

  • Wykorzystaj intuicję dziecka. Twoje dziecko tak naprawdę wie czego chce. Decyzja może jednak je przytłaczać z wielu powodów. I może po prostu obawiać się ją podjąć. Przed ich rozważeniem warto dowiedzieć się jaka jest decyzja, którą Twoje dziecko rozważa. Pomagają pytania „Co Cię bardziej przyciąga?”, „Jak czujesz?”, „Co byś wolała?”,” Co byś zrobiła, gdyby wszystko było możliwe?”. Na tym etapie unikamy jak ognia rozmawiania o konsekwencjach decyzji. One mogą być tym co nas trzyma w miejscu, gdzie nie możemy decyzji podjąć i blokować intuicję. Pomaga też zaufanie do tego, iż w każdym z nas jest miejsce, które „wie”.
  • Konsekwencji wyboru nie da się uniknąć więc przyjdzie moment, kiedy trzeba będzie je rozważyć. Na ogół decyzje polegają na tym, że wybieram jedno, ale wybieram jednocześnie to, że nie będę miał czegoś innego. Porozmawiajcie z dzieckiem jakie wg niego są możliwe konsekwencje wyboru. Podejdźcie do tego uczciwie, nie bagatelizujcie i starajcie się nie oceniać. Posłuchajcie co sądzi na ten temat wasze dziecko. Jeśli poczujecie, że potrzebna jest wasza perspektywa, możecie się z nią podzielić, ale nie przesadzajcie z tym. Na tym etapie lepiej jest słuchać niż mówić. Warto się zastanowić razem nad pytaniami „Co najgorszego/najlepszego może Cię spotkać, jeśli dokonasz takiego wyboru?”, „Czy potrafisz sobie poradzić z negatywnymi konsekwencjami, które mogą Cię spotkać?”, „Czy kiedyś Ci się już to udało? Jak tego dokonałeś/dokonałaś?”, „Co można by zrobić, aby zmniejszyć ryzyko negatywnych rezultatów decyzji?”, „Czy byłaś/byłeś już w takiej sytuacji?” itp.. Te wszystkie pytania mają na celu zwiększenie świadomości wokół decyzji.
  • Rozmawiając z dzieckiem uważaj, aby nie narzucać swojej własnej perspektywy. Jesteś dla twojego dziecka ważną osobą i to co myślisz może znacząco wpływać na jego poglądy. Pamiętaj jednak, że tu chodzi o to czego ono chce. To inny człowiek, z własnymi poglądami, potrzebami i obawami. To czego chcesz dla swojego dziecka i czego się obawiasz ma znaczenie, ale nie może przytłoczyć jego decyzji. Wasze mocne zdanie może spowodować, że dziecko obstawi którąś z opcji tylko po to, aby to zdanie skontestować lub aby Wam się przypodobać, a nie o to tutaj chodzi.
  • Kiedy już wiecie czego dziecko chce i czego się boi postarajcie się pomóc mu podjąć decyzję w sposób świadomy. Jeśli dowiedzieliście się w kroku pierwszym czego chce dziecko to tak naprawdę pytanie brzmi „Czy podejmujesz tą decyzję mając świadomość zarówno pozytywnych jak i negatywnych konsekwencji?”.  Na tym etapie warto wesprzeć dziecko w procesie podejmowania decyzji. Twoja obecność może wiele zmienić. Wiele obaw nie jest takich strasznych, gdy ma się wsparcie rodzica. Nie przepychajcie jednak tej decyzji na siłę. Czasami trzeba uszanować obawy i wybrać inną opcję. Otwartość na oba rozwiązania jest tu niezwykle cenna.
  • Na koniec warto zastanowić się, czy jak już to wszystko wiemy nie pojawia się możliwość, której nie wzięliście wcześniej pod uwagę. Może istnieje inna opcja, która całkowicie jest poza problemem? Uruchomcie swoją wyobraźnię i kreatywność. Być może przyjdzie Wam coś, czego kompletnie nie rozważaliście. 

To pewnie jedna z wielu decyzji, którą przyjdzie podjąć twojemu dziecku. Czasami wybierze lepiej czasami gorzej. Zawsze będzie element niespodzianki, czegoś nieprzewidywalnego. Nie da się podjąć 100% poprawnej decyzji. Jednak chwila bliskości, podczas gdy zaglądasz w świat swojego dziecka jego oczami, wspierasz je w trudnościach jest tym, co czyni rodzicielstwo wspaniałym przeżyciem. Ciesz się tym. Powodzenia!

Artykuły o podobnej tematyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *